Jak się pozbyć blizn potrądzikowych

Nie tylko plamki nas tak martwią – ich następstwo również. Zapytaliśmy eksperta o jej najlepsza porady, jak sobie radzić z bliznami potrądzikowymi i najlepsze metody leczenia do wypróbowania. Trądzik ma wpływ na osiem z dziesięciu nastolatków oraz wielu dorosłych. Jest to tak pospolite, że stanowi prawie rytuału przejścia,ale nie jest w żaden sposób mniej stresujący w trakcie wyprysków i jeśli cierpiałeś z powodu plamek, pamiętaj, że ulgę odczujesz kiedy zaczną one znikać. Kiedy jednak uda Ci się wyleczyć trądzik lub zwyczajnie z niego wyrośniesz, możesz znaleźć się w kolejnej problematycznej sytuacji: blizny potrądzikowe trwają dłużej niż pryszcze. Mogą przyjąć formy zagłębień jak i guzków lub zwyczajnie zabarwionych plamek na skórze.

Następnym wyzwaniem jest jak leczyć i usunąć bliznę. Zapytaliśmy Dr Stefanie Williams, dermatologa i dyrektora medycznego European Dermatology London o podzielenie się ekspertyzą na temat zapobiegania i leczenia blizn potrądzikowych.

Czym jest blizna potrądzikowa?

Może to być wklęsła blizna lub guzek na skórze. Istnieją trzy główne typy blizn: tzw. ice pick (trójkątne zagłębienie w skórze), blizny typ Rolling (o gładkich brzegach i większych zagłębieniach w skórze)  oraz typu boxcar (kwadratowe zagłębienie w skórze).

Czy u każdego tworzą się blizny? 

Prostą odpowiedzią jest nie. Niektórzy mają indywidualne tendencje do tworzenia się blizn, większe niż u innych, ale możesz pogorszyć swój stan poprzez dłubanie i wyciskanie. Trzymaj ręce z dala od twarzy.

Czy można zapobiegać bliznom potrądzikowym? Blizny po trądziku

Najlepszą rzeczą jaką można zrobić aby zapobiec bliznom potrądzikowym jest nie wyciskać pryszczy. Trudne do wykonania, ale warto zaufać tej metodzie.

Czy zabliźnienie jest trwałe? 

Prawdziwa blizna jest nieodwracalna, ale można poprawić jej wygląd. Pierwszą rzeczą, którą trzeba ustalić jest to z jaką blizną mamy do czynienia – jeśli w ogóle jest to blizna. Wiele osób traktuje jako blizny potrądzikowe jest w rzeczywistości odbarwieniem, które jest odwracalne. Jeśli masz ciemną karnację i wyciskasz skórę, w miejscu często pozostanie ciemna plamka. Może być to leczone, gdyż jest to efekt pigmentacji skóry, a nie blizny.

Czy dieta ma jakikolwiek wpływ? 

Istnieje lista produktów żywnościowych którym udowodniono wpływ na tworzenie się trądziku oraz pogarszanie blizn potrądzikowych. Zawiera ona wszystko co podnosi poziom cukru, tak jak słodycze, produkty skrobiowe (chleb, makaron, ryż biały). Poza tym, postaraj się omijać tłuszcze wielonienasycone, takie jak olej roślinny, olej słonecznikowy i sojowy, gdyż mogą pogorszyć zapalenie.

Co powinieneś jeść? 

Warzywa. Są one, prosto ujmując, świetne dla twojej skóry. Potrzebujesz również porcji białka oraz jakiś (dobrych) tłuszczy. Oliwa z oliwek, awokado, orzechy, olej kokosowy, nawet tłuszcze zwierzęce są w porządku dla twojej skóry.

Jak pozbyć się blizn potrądzikowych

Czy istnieją jakieś metody leczenia, których mogę spróbować w domu? 

Zanim zaczniesz leczyć blizny potrądzikowe, trądzik musi być całkowicie wypalony. Jeśli pryszcz ciąż występuje, nie możesz zacząć żadnego leczenia, więc upewnij się najpierw, że skóra jest pozbawiona jakichkolwiek nowych wyprysków.

Dostępny na receptę kwas azelainowy, pod nazwą Skinoren, który pomaga zapobiegać pojawianiu się nowych wyprysków, ma właściwości anty-pigmentowe, działa na wiele rodzajów skóry.

A co z Bio-Oil? 

Bio-Oil jest reklamowany jako środek przeciw bliznom, ale jest on najlepszy na blizny pooperacyjne i rozstępy, nie na blizny potrądzikowe.

Czy istnieją zabiegi medyczne? 

Tak. Istnieje wiele różnych zabiegów medycznych usuwaniaPiękna kobieta bez blizn blizn potrądzikowych, w zależności od posiadanych blizn.

Dla blizn guzkowatych, stosuj zastrzyki ze sterydów. Lekarz zastosuje rozcieńczony roztwór kortyzolu na każdą z blizn, który powstrzyma nadprodukcję kolagenu na każdej z nich.

Na blizny typu Rolling, zastosuj dermaroller, który używa dziewięciu igieł i przebija skórę tworząc dziesiątki tysięcy malutkich dziur. Sztuczka polega na wymuszeniu na skórze regeneracji wielu małych ran i wzmożeniu aktywności kolagenu i elastyny celem odtworzenia skóry.

Dla blizn typu Ice-pick, wypróbuj kwas trichlorooctowy. Wysoko skoncentrowany kwas trichlorooctowy ma być nałożony na bliznę. Dojdzie do zeskorupienia i stopniowo blizna zacznie się zamykać, wyjdzie na powierzchnię i wyrówna skórę.

Czy istnieją inne metody leczenia dla ciemniejszej skóry? 

Tak. Musisz być ostrożny przy ciemniejszej skórze, w szczególności przy laserach. Omijaj agresywne peelingi czy kwasy, gdyż te jeszcze bardziej zaciemnią skórę.

PODZIEL SIĘ

Warning: A non-numeric value encountered in /home/serwe116/domains/gladkacera.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326