Przewodnik po leczeniu blizn potrądzikowych i uszkodzeń skóry

Jeśli widzisz oznaki, że trądzik pozostawia blizny na twojej skórze, nie musisz się krzywić i tego znosić. Istnieje wiele sposobów leczenia blizn i zapobiegania pojawiania się następnych.

Kortyzon oraz kremy rozjaśniające    

Jeśli twoja blizna jest czerwona lub opuchnięta, stosuj kremy z kortyzonem, aby ukoić skórę, mówi Tina Alster, doktor medycyny i profesor dermatologii z Uniwersytetu GeorgetownJak pozbyć się blizn i uszkodzeń po trądziku?. Kortyzon jest wchłaniany przez komórki skóry i redukuje zapalenie. Kremy z kortyzonem można kupić bez recepty. Następnie, skoncentruj się na rozjaśnieniu jakichkolwiek ciemnych części pozostałych po bliźnie trądzikowej. „Hydrochinon, popularny rozjaśniacz skóry, ostatnio wypadł z łask i jest unikany w wielu kremach rozjaśniających ze względu na obawy związane z podrażnieniem skóry oraz czynnikiem rakotwórczym” mówi Alster. Istnieją jednak inne składniki w sprzedawanych bez recepty kremach do skóry, które pomogą rozjaśnić ciemne plamki. Kwas kojowy (naturalny rozjaśniacz pochodzący z wyciągu z grzybów), arbutyna (zwana również wyciągiem z mącznicy lekarskiej) oraz witamina C (kwas askorbinowy) są świetnymi alternatywami w poszukiwaniu kremów rozjaśniających, mówi Alster.

Leczenie laserem i wypełnianiem    

Jeśli blizny potrądzikowe nie znikają same, może to być czas na rozważenie wizyty u dermatologa. W ciągu jednej do trzech sesji zabiegu laserem frakcyjnym można wyrównać powierzchnię skóry i zwiększyć formowanie się nowego kolagenu. Kolagen jest białkiem stanowiącym budulec skóry. Nowy kolagen może pomóc w wypełnieniu blizn potrądzikowych. Lasery ablacyjne odparowują twoją bliznę, pozwalając gładszej skórze zająć jej miejsce. Lasery nieablacyjne pomogą aktywować produkcję kolagenu bez uszkadzania powierzchni skóry. Zastrzyki z wypełnień mogą pomóc wypełnić ubytki skórne pozostawione przez blizny potrądzikowe, mówi Ron Moy, lekarz medycyny i były prezes Amerykańskiej Akademii Dermatologii. Minusem jednak tego zabiegu jest konieczność jego powtarzania co 4-6 miesięcy, gdyż produkt z czasem wchłania się w skórę.

Cierpliwość     

Kluczem do ujrzenia znikających blizn potrądzikowych jest cierpliwość. Kilkusuwanie blizn po trądzikua tygodni po pęknięciu i zabliźnieniu, nowe naczynia krwionośne przesuwają się w stronę zranionej części i odżywiają skórę, co jest powodem wczesnego różowego koloru blizny, mówi Alster. Miesiące później, kolagen zaczyna się formować, wypełniając zranioną część skóry. Ze względu na to, że cysty trądzikowe niszczą tkankę skórną i tłuszczową, może minąć nawet rok zanim blizny zaczną zanikać, wyjaśnia Moy.

Jak zapobiegać lub leczyć blizny  

Trzymaj się z dala od słońca. Wystawianie blizn na światło słoneczne może doprowadzić do ich ściemnienia i spowolnić proces leczenia, tłumaczy Alster. Jak? Promienie ultrafioletowe stymulują melanocyty (komórki produkujące pigment skóry), prowadząc do dalszego odbarwienia. Przed wyjściem na zewnątrz, nałóż filtr przeciwsłoneczny chroniący przed promieniami UVA i UVB o  numerze 30 lub wyższym. Składnikami takich filtrów są benzofenony (sulisobenzon i oksybenzon), cynamoniany (cynamonPOzbywanie się blizn i uszkodzeń potrądzikowychian metylu i cynoksan), salicylany, dwutlenek tytanu, tlenek cynku, avobenzone (Parsol 1789), ecamsule (Mexoryl SX). Filtr trzeba nakładać po pływaniu, po spoceniu się oraz po więcej niż dwóch godzinach przebywania na słońcu.  Ogranicz czas przebywania na słońcu, w szczególności pomiędzy godzinami 10 rano, a 2 po południu. Noś ubranie osłaniające skórę, jakie jak koszule z długim rękawem, długie spodnie oraz kapelusz o szerokim rondzie. Nie dłub, ani nie wyciskaj. Blizny, które są stworzone głównie z kolagenu, są sposobem twojego ciała na samo-odbudowę. Blizny potrądzikowe są tworzone głównie ze względu na utratę kolagenu wywołanej przez ostre zapalenie, wyjaśnia Alster. Energy beauty bar Dłubanie może doprowadzić do większego zapalenia i uszkodzenia skóry w dodatku do odbarwienia i zabliźnienia. Staranie się wyciśnięcia pryszczy powoduje przemieszczenie ropy i bakterii w głąb skóry, powodując większe uszkodzenie kolagenu, mówi Moy. Nie używaj witaminy E na bliznach. Mogłeś słyszeć, stosowanie witaminy E pomaga szybciej leczyć blizny. Jednak zgodnie z badaniami z Uniwersytetu Miami, stosowanie tej substancji bezpośrednio na bliznę utrudnia jej leczenie. Podczas badań witamina E albo nie miała żadnego efektu lub pogorszyła sytuację u 90% pacjentów, a 33% z tych którzy stosowali witaminę E na skórze,  doprowadziło do kontaktowego zapalenia skóry.

PODZIEL SIĘ

Warning: A non-numeric value encountered in /home/serwe116/domains/gladkacera.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326